RUMINSKA
  • about
  • bio
  • CYKL FDM
  • kontakt

FDM UNLOCK

Wystawa indywidualna/ Galeria Poligon Sztuki/ Galeria Wirtualna/ Polska/ 2020
Picture

Obraz
14.09-05.10.2020| Galeria Poligon Sztuki - wirtualna galeria


Wystawa indywidualna - FDM UNLOCK
 
Wystawa pt. “Unlock” jest kolejną odsłoną cyklu FDM, zapoczątkowanego przez Katarzynę Rumińską w 2018 roku. W związku z możliwościami jakie niesie wirtualna ekspozycja, w skład wystawy weszły 24 prace. Wielkoformatowe obiekty przestrzenne to 17 prac w odświeżonej wersji, należących
do trzech poprzednich odsłon cyklu FDM (FDM Interlinked, FDM Underground oraz FDM Upgrade) oraz 7 nowych prac, w tym jedna wielomodułowa, składająca się z dwunastu elementów. 
 
Cykl FDM Unlock to sześć zupełnie nowych obiektów stworzonych specjalnie z myślą o wystawie “Unlock”, są to 3 obiekty przestrzenne i 3 rzeźby 3D, wszystkie prace utrzymane wyłącznie w czerni
i bieli. 
 
Koncepcją wystawy było myślenie wolne od schematów, wszelkich blokad oraz postrzeganie otaczającego świata w nowy, inny sposób. To tak zwane myślenie w bok, czyli myślenie lateralne.
W koncepcję wpisuje się również symbioza człowieka z maszyną będąca efektem wieloletnich badań               i doświadczeń artystki. 
 
Unlock jest również odpowiedzią na obecną sytuację na świecie, dowodem na to, że pomimo zamknięcia, człowiek jest wolny, jeśli tylko chce otworzyć się na nowe doświadczenia, poszukiwania
i chce poszerzać własne horyzonty.
 
Poszczególne dzieła nie posiadają opisów. Artystkę ciekawi natomiast odczucie odbiorców, wszelkie spostrzeżenia, ulotne przemyślenia na temat obiektów. Świeże spojrzenie kogoś z zewnątrz. Odbiorców chcących podzielić się własnymi wrażeniami na temat prezentowanych dzieł, autorka zaprasza do kontaktu i interakcji. Baza takich uwag zostanie w przyszłości dołączona do cyklu FDM jako opis-nie opis dla poszczególnych prac.
 
 --
Katarzyna Rumińska |2020



Galeria Poligon Sztuki

Więcej o wystawie:
Galeria Poligon Sztuki
https://poligon.gallery/


Zdjęcia: Archiwum Katarzyny Rumińskiej i Poligon Sztuki

Dokumentacja wystawy FDM Unlock

FDM unlock
Wystawa prac Katarzyny Rumińskiej FDM UNLOCK (2020) jest czwartą odsłoną cyklu FDM (FDM UPGRADE / 2020, FDM UNDERGROUND / 2019, FDM INTERLINKED / 2018. Ekspozycja obejmuje 24 prace wykonane w technice druku 3D wzbogaconej technikami własnymi wypracowanymi dzięki eksperymentalnym wykorzystaniu nietypowych tworzyw. FDM unlocked prezentuje wybór z kolekcji obiektów powstałych w okresie ostatnich trzech i premierowe prace artystki - trzy obrazy przestrzenne, trzy rzeźby/obiekty 3D oraz wyjątkową realizację - wielomodułowy obraz przestrzenny.
Tytuł wystawy zawiera nazwę jednej z najnowszych technologii wykorzystywanych w designie, architekturze i innych dziedzinach, w których prototypowanie jest istotną częścią procesu twórczego i produkcyjnego. Ekspozycja składająca się z obiektów wykonanych za pomocą technologii FDM, czyli jednego z rodzajów druku 3D, skłania do postawienia kilku pytań o charakterze estetycznym, a także rozważań na temat roli nowych mediów w sztuce. Estetyka prac Katarzyny Rumińskiej jest bliska współczesnemu designowi, zwłaszcza tendencjom hi-tech, a jednocześnie ich forma i sposób prezentacji są typowe dla obiektów artystycznych. Kolejna odsłona cyklu FDM to szerokie spektrum obiektów przestrzennych, mobilnych, dekoracyjnych i modułowych, które łączy charakterystyczna cecha - drobiazgowo opracowana forma przestrzenna, która wraz z grą kontrastów i świateł daje efekt atrakcyjnych wizualnie reliefowych struktur i rzeźbiarskich obiektów. 
FDM unlock to także odniesienie do pozaformalnych poszukiwań artystki. Hasło unlock, zwłaszcza w kontekście wirtualnej ekspozycji w wirtualnej galerii, wywołuje natychmiastowe skojarzenia z obecną sytuacją, globalną epidemią, która literalnie zamknęła nas w domach, odizolowała od zwyczajności i relacji społecznych. W przypadku twórczości Katarzyny Rumińskiej jednak hasło unlock zyskuje szersze znaczenie. Odblokowanie, otwarcie, poszukiwanie rozwiązań poza wyznaczonymi ramami i schematami to cele myślenia lateralnego, to opór wobec ograniczeń myślenia binarnego, ale także symboliczne oswajanie sytuacji zamknięcia. Praca w warunkach wymuszonego odosobnienia może stanowić wyzwanie nie do pokonania, może jednak również sprowokować nieograniczoną schematami aktywność wyobraźni. Wyjście poza proste opozycje, poza binarne schematy otwarte-zamknięte, białe-czarne, płaszczyzna-przestrzeń, porzucenie postrzegania sztuki przez pryzmat dualizmu człowiek-maszyna, twórca-narzędzie i tworzenie zaskakujących rozwiązań to efekt wieloletnich badań i doświadczeń artystki.
Źródłem poszukiwań artystycznych Katarzyny Rumińskiej jest koncepcja twórczej symbiozy, współpracy człowieka z maszyną. Opiera się ona na założeniu równoprawności artysty i technologii oraz wpisuje w coraz silniejszy nurt art&science. Zadajmy sobie, wraz z artystką, pytania: jak powinniśmy traktować twórczość korzystającą z najnowszych, zaawansowanych technologii? Czy jest ona częścią ewolucyjnego procesu, kolejną metamorfozą sztuki wynikającą z jej równoległości wobec globalnych przemian cywilizacyjnych? Czy jest raczej rozgrywającą się na naszych oczach rewolucją w kulturze? Czy związek człowieka i maszyny różni się w jakiś sposób od związku człowieka i narzędzia, bądź co bądź fundującego kulturę i cywilizację?
Wirtualna rzeczywistość, coraz bardziej upowszechniające się środowisko sztuki, w pewnym sensie zawsze było typowe dla działań twórczych. Jest to przecież rzeczywistość wyobrażona, niezależnie od tego, czy w postaci digitalnej czy konceptualnej, jej konstrukcja jest dziełem człowieka posługującego się medium. W żadnej dziedzinie sztuki medium nie jest przezroczyste, neutralne. Media cyfrowe, takie jak druk 3D, to nie tylko, jak się powszechnie sądzi, łatwość wykonania obiektu (pomijając, rzecz jasna, konieczność opanowania technologii), to przede wszystkim całkiem nowa jakość transferu wyobrażeń – z umysłu artysty do zmysłów odbiorcy. Rozwój technologiczny jest odpowiedzialny nie tylko za poszerzenie pola artystycznych strategii i kulturowej komunikacji, stanowi też możliwość wyjścia, otwarcia, odblokowania wyobraźni i poszukiwania rozwiązań obok, pod prąd rzeczywistości. Trudno przecenić te możliwości obecnie, w czasach wymuszonej izolacji, a w szerszej perspektywie – w świecie coraz bardziej wtłaczającym nas w schematy, powierzchowność i proste, niekoniecznie skuteczne rozwiązania. 
Kuratora: Natalia Mrozkowiak/ 2020

Jestem członkiem STGU

Obraz
 © katarzyna ruminska 2022
  • about
  • bio
  • CYKL FDM
  • kontakt