IKONY CHWILI - Tu i Teraz |
Całonocny projekt artystyczny, którego celem jest wywołanie efektu synergii myśli, czasu i przestrzeni pomiędzy zaproszonymi do udziału w wydarzeniu twórcami.
Miejscem prezentacji będzie specyficzna, krakowska galeria – Cellar Gallery – mieszcząca się w XIX-wiecznej piwnicy posiadającej ascetyczne, oryginalnie zachowane wnętrze. Projekt zakłada współistnienie prac, ich wzajemne dopełnianie się, oddziaływanie na siebie oraz odbiorców. Jego istotą jest powstanie nowego kodu znaczeń na styku różnych form artystycznej wypowiedzi wynikających z osobowości uczestników. kurator: Katarzyna Rumińska koordynator: Przemysław Obarski |
Galeria Sztuki Cellar
Data: 05.02.2016 r. godz. 21:00
ul. Wielopole 12, Kraków |
THINK_Denis_v1 (we współpracy z Andrzejem Rutkowskim - strona programistyczna projektu) oraz 3cube_visual (wpisująca się w instalację Miłosza Pobiedzińskiego), prezentowane w czasie wystawy Ikony Chwili - Tu i Teraz, w Krakowskiej Galerii Cellar, której to byłam kuratorem. Wystawa to swoisty site-specific ściśle związany z krakowską galerią Cellar, mieszczącą się w XIX-wiecznej piwnicy posiadającej ascetyczne, oryginalnie zachowane wnętrze. Instalacja THINK_Denis_v1, to obiekt audiowizualny, będący metaforą myśli. Dwie diody - zielona oraz żółta, zamontowane na sterowanym za pomocą programu elektronicznym ramieniu nawiązują do procesu myślenia, poszukiwania oraz uczenia się. Poruszanie się ramienia to metafora zachodzących procesów myślowych; chwile, w których ramię zamiera - staje się nieruchome, to zastanawianie się, analizowanie. Umieszczone w czaszy, przemieszczające się metalowe obręcze są metaforycznymi myślami, ich podskokom towarzyszy niski, chropowaty dźwięk, nawiązujący do tak zwanej burzy mózgów. Druga praca, 3cube_visual, prezentowana w innym pomieszczeniu Galerii Cellar, to dialog z instalacją THINK_Denis_v.1, i jednocześnie zapis jej działań. 3cube_visual to wideo celowo mapowane na konstrukcji Miłosza Pobiedzińskiego i suficie piwnicznym, a wynikające między innymi z założeń samej wystawy - czyli synergii czasu, miejsca i obiektów. Konstrukcja uzupełnia więc mapping/ site-specific o dodatkowe jakości.
-Katarzyna Rumińska/2016
-Katarzyna Rumińska/2016